6 aylık bebek ek gıda alışverişi

By Seda Maç - 1/12/2017

6 AYLIK olunca doktorumuz bizi ilk elma veya armut püresi  ve yoğurtla başlattı. Bazı doktorlar kahvaltı, bazı doktorlar ilk çorba ile başlamayı öneriyorlar. Doktorunuza güveniyorsanız sıkıntı yok zaten zamanla hepsini yiyecek bebeklerimiz.

Ben elma ya da armudu cam rende de minik minik bölerek rendeleyip veriyorum bebeğime posa almaya şimdiden alışsın diye. Biberonla blender ya da meyve sıkacağından geçirerek vermeyi şimdilerde doktorlar önermiyor  nitekim benim doktorum da sen kendin cam rende de rendele dedi. 3 gün elma 3 gün armut bir günde karıştırarak veriyorum. Bazen minicik muz da ekledim karışıma ama kabız olur gibi olunca muzu kestim ben de yemedim. 3 gün kuralı alerjisi varsa neye reaksiyon gösterdiğini tespit etmek için .
Yoğurdu da ilk önce babymix sade bebek yoğurdu ile günlük pastorize inek sütü ile mayaladım. Daha sonra kendi yaptığım yoğurttan birazcık ayırarak mayaladım.Yoğurt makinasında yaptım. Her gün yarım çay bardağı kadar verdim. Hala emzirebildiğim kadar emzirmeye çalışıyorum ki ek gıdalar yüzünden beni emmeyi kesmesin bebişim .Sütüm azalmasın. İlk 6 ay sadece anne sütü kulaklarımda  çınladığından çorba yapmadım henüz. Ama öyle öneren doktorlarında vardır bir bildiği ben sadece koca bir kase çorba ile alacağı kaloriyi 2-3 yemek kaşığı sebze püresi ile de alır diye düşünüp midesine sokabildiğim kadar çok anne sütü sokmaya çalışıyorum . Zaten azaldı :(
ilk 1 -1,5 hafta böyle devam ettik şimdilerde 1-2 yemek kaşığı buharda pişirme aparatı ile içme suyu koyduğum tencerede patates ,havuç,kabak ve brokoliyi haşlayıp çatalla ezip 3 gün 3 gün tek tek (sebzeleri birbirine karıştırmadan) bir çay kaşığı zeytinyağı ekleyip veriyorum.Sabahları ise kahvaltı olarak yumurta sarısı ve labne peyniri veriyorum.(labne peynirini evde yoğurt mayalar gibi ama yoğurt değil tuzsuz beyaz peynirle yoğurt makinasında mayalıyorum ev yapımı labne oluyor) Kahvaltı maması, bebek ekmeği,çorba ve gece mamasına daha geçmedim.Biraz daha beklemeyi düşünüyorun hatta çorbalara geçtiğimde ilk anne sütlü bal kabağı çorbası filan vermeyi planlıyorum.Ama bu tamamen benim kendi bebeğimle ilgili aldığım bir karar. Siz  içinizden geçen en doğru kararı verin.Eskiye oranla zaten hepimiz bebğimizi çok sağlıklı besliyoruz :) Kilo alımına bakın, doktorunuzu dinleyin, aklınıza ne takılırsa sorun, en az 100 anne videosu izleyin diye tavsiye edebilirim. En önemlisi bebeğinizi izleyin bakalım ne seviyor minik. :) tecrübe önemli ben henüz çok acemiyim size ahkam kesmek istemem

Alışverişime gelince kahvaltı takımı ve yemek takımımız bambu olduğu için severek kullanacağım. anıyorum esse lerde var bambu bebek yemek takımları.Avent in 3 bölmeli mama kabını görür görmez severek aldım. yoğurt,sebze püresi ve meyve püresini ayrı ayrı cam kavanozlarda taşıyordum. Dışarda zor oluyordu.İki yoğurt kavanozumu kırdım bile :) Yine avent in yamulabilen kaşığı ve ilk kaşığım isimli bebeğin emerek yiyebildiği kaşıklarda alışverişimde diğer tercihlerim oldu. Asel kaşığı kendi tutup yemeyi seviyor. Bu nedenle tercihim oldu ama heralde dişini acıttı bugün onu istemedi. Üstü başı yoğurt,püre olduğundan OİOİ nin yelek gibi geçirilen cepli mama önlüğünü aldım rahat ettim.Yamulabilen kaşıklar ve bambu kaşıklar ideal . Biz yemek yerken bizimle sofrada oturmasını sağlayıp mama sandalyesine koyup verdiysem bile ek gıdalarını yine de bir kaşık kabak püresi, yoğurt vs vermeye çalışıyorum.Şimdiden sofra adabını aşılamak ve kendi özgüveninin oluşması, birey olduğunun farkına varması için önemlli diye düşünüyorum. 

  • Share:

You Might Also Like

0 yorum