ORTOPEDİK BEBEK YATAĞI/ bebeğimin uyku düzeni nasıl, nasıl sağladım?

By Seda Maç - 8/31/2017

 Asel'in doğduğu günden itibaren nerede? ve nasıl? yattığı benim için hep çok önemliydi.

Uzun araştırmalar sonucu kendimin hamileliğin son ayı hariç bel ve sırt ağrısı çekmediğimi farkedince, kendi yatağımın markasından yola çıkarak Asel için de aynı markanın bebek yatağını araştırarak yatak seçimine karar verdik.  Yatsan dan bahsediyorum. /yatsan happy lateks bebek yatağı)  Sağlıklı uykuları için sağlıklı yatak da yatması çok önemliydi. Fakat Asel 1 yaşına kadar bizim odamızda minik bir beşikte yattı . Yanmızda olmasını gerekli durumlarda  hemen müdehale için gerekli gördüm.  Fakat Gece boyunca bazen 8 kez uyandığı bile oluyordu. 1  yaşında kendi yatağına yatırdık odasındaki beşikte Yatsan ortopedik bebek yatağı var. Artık sadece geceleri 2 kez emmek için kalkıp uzun uykular uyuyor. Odasına geçtiğinden beri ailecek uykularımız uzadı diyebilirim.
Bebeğin doyması, sıcak ya da soğuk, giydikleri vs kadar ortopedik bebek yatağı da sağlıklı uykusu için gerekli etkenlerden diye düşünüyorum.

Bebeğim doğduğundan beri Asel in uyku düzeni nasıl? sorularını çok alıyorum. Bu nedenle bu yazıyı yazma gereği duydum.Asel  6 aylık olana kadar emip emip yatıyordu 3 saatlik aralıklarla uyanıyordu. 6 aylık olduktan nedense  daha sık uyandı. Bir tek öğle uykularını uzun uyuyordu. Dişten ya da gazdan  dedim ama sonra farkettim ki öğle uykularını odasında uyuyor. 1 yaşına gelince odasına kendi isteğiyle geçti şimdi emme isteği dışında kalkmayıp (istisnalar hariç)(istisnadan kastım altını çok ıslatması, kabus görmesi, beni yanında istemesi vs) uzun uykular uyuyor çok şükür. Yatsan ortopedik bebek yatağında yastıksız yatırıyorum. Kendisi döne döne istediği pozisyona gelip mis gibi uyuyor. Şimdi tek derdimiz sabah çok erken uyanması :) o da uykusunu güzel almasından kaynaklı diye düşünüyorum.
Uyku düzenine gelince
öğlen 12 de, daha sonra  (2 saat) 4 de  (2 saat) ve akşam 9 da (gece uykusu) uyuyor . gece 12 de sabaha karşı 4 de emmek için uyanıp, sabah 6:30  ya da 7 de kalkıyor ve bizim için gün başlıyor :) Bun nasıl sağladım. Hep aynı saatte mutlaka uyuttum, mutlaka aynı saatte yedirdim.Uykusunu açmamak için gece çok ışık ya da sesli ortamdan kaçındım.Gündüzleri ses ve ışık da uyumasına özen gösterdim. Ama sanırım 1 ya da 1,5 yaşından sonra tüm bebeklerde uyku düzeni oluşmaya , daha uzun uyumaya başlıyorlar, yattığı yerin rahat olması sanırım bunu biraz hızlandırıyor.
Tüm bebeklere sağlıklı , uzun uykular dilerim
Sevgiler


  • Share:

You Might Also Like

0 yorum