MBFWİ DB BERDAN DEFİLESİ

By Seda Maç - 3/18/2015


 DB BERDAN DEFİLESİ,
BEDENİYLE GURUR DUYANLARA ADANDI

DB Berdan, kadın üzerinden ahlak söylemlerini konu alan 2015 Sonbahar-Kış koleksiyonunu 16 Mart 2015 Pazartesi, saat 17:30’da, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında bir defileyle Karaköy Antrepo 7’de tanıttı.

Her koleksiyonunda toplumun ayrı bir önyargısına eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşan Deniz-Begüm Berdan, bu kez kadın bedeni ve kadın haklarına yoğunlaşarak “Bedeninle gurur duy.” mesajıyla ahlak kuramındaki yanlışlıkları sergiledi ve bu konuda farkındalık yarattı. DB Berdan’ın her zamanki eğlenceli, kendinden emin tavrı, ahlakın yanlış yerde arandığının altını çizdi.


Bu koleksiyonla DB Berdan, kışın getirdiği boğucu tonlardan kurtularak gelecek kışı capcanlı renklerle müjdeliyor. Pastel pembe, mavi ve yeşil tonlarının hakim olduğu koleksiyonda, klasikleşen ve DB Berdan elinden çıkan capcanlı print’lerde hologram desenler, dans eden uzaylı kadınlar, dondurmalı tavşanlar, canavar kedicikler ve “Benim pisipisim, benim kararım.”, “Mükemmel olduğum için özür dilerim.” gibi feminist sloganlar öne çıkıyor.

DB Berdan’ın kış 2015 Sonbahar-Koleksiyonunda, retro formlar, yuvarlak açıklıkta dekolteler ve süper miniler; pastel tonlar, sahte kürkler, pili etekler, fırfır detaylar ve farklı dokulardaki kumaşlarla bir arada yer alıyor. Saç ve makyajda her zamanki gerçeküstülüğünü koruyan DB Berdan, renkli saçlar ve oyuncak bebek görünümlü grafik makyajlarla koleksiyonda olduğu kadar styling ve saç-makyajda da iddiasını ortaya koydu.

Koreografisi Öner Evez’e, müzikleri DJ Murat Kanar’a, saçlar Neo Tasarım’a, makyajsa MAC Cosmetics ürünleri ile Kum Ajans’a emanet olan defilenin ayakkabı sponsorluğunu Shoe Tek üstlendi.

Her koleksiyonlarında olduğu gibi bu koleksiyonda da “Kendin olmaktan gurur duy.” sloganını savunan DB Berdan, her sezon özenle seçtiği müziklerinde bu kez ritmik hip hop tınılarına yer verdi. Görsel ve müzikle tamamlanan defile, her DB Berdan defilesinde olduğu gibi, seyircilerin yerinde duramadığı, eğlenceli bir show oldu.  • Share:

You Might Also Like

0 yorum