FLORANSA

By Seda Maç - 10/22/2015


 Floransa notlarımı yazmaya başlamadan ufak bir dip not düşüyorum. Nereye gitsem bir atlı karınca bulabiiyorum :) Bakınız : Paris 
Gerçekten bir açık hava müzesi olan, İsimlerini ninja kaplumbağalardan hatırlayacağınız birçok dehanın eserlerini görebileceğiniz Floransaya gelince; ilk hayran kaldığım yerlerin başında Duamo meydanındaki bu kilise geliyor. Beyaz , kırmızı ve yeşil italyan mermerleriyle bezenmiş kilise kendine uzun süre baktıranlardan. Duomo meydanındaki Santa Maria Del Fieore Katedrali inanılmaz görkemli. Köşeyi döner dönmez duraksalamanıza neden oluyor.

Bir diğer yer Ponte Vecchio köprüsü (izleyiniz Koku-Parfume filmi) 
Arno nehri üzerinde bulunan köprü 2. Dünya savaşında ayakta kalabilen yegane Floransa köprüsü 

 Neptün Çeşmesiya da Neptün hazuzu da  bir diğeri ; her nekadar Michelangelo nun, Bertolomeo Ammannati ye yazık etmişsin caanım mermere demesine neden olsada , (evet bazı orantısızlıkları olabilir ama ben sevdim kendisini)  Signoria meydanındaki en beğenilen eserlerden. 
Çeşme Medici ailesine hediye edilmiş.
 Davut (birebir Replika) ve Herkül heykelleride Medicilerinin sarayının giriş kapısını süslüyor. Meydanda bir çok Marka, restaurant, Cafe mevcut. Açık hava müzesi denmesine neden olan heykellerin herbiri incelenesi.

 Floransada ne yesek? diyenler için Tagliata yı şiddetle öneriyorum. Fakat az pişmiş seviyorsanız bile Vell done demeyi unutmayın. Neredeyse yaşarken yiyorlar hayvanı çünkü :D
 Santa Croce Bazilikası diğer görmeniz gereken yerlerden.

Buda Mercato Nuovo (yeni pazar) da bulunan bronz domuz heykeli. Bu domuz da, yine (aşk çeşmesi gibi bakınız ROMA)  domuzun ağzına para koyup, aşşağıdaki ızgarayadüşürebilirseniz Floransaya tekrar gelirsiniz diye yaratılan efsanaden ötürü çok uğranılan bir yer.


 Yine Michelangelo nun bu ne güzel kapı olsa olsa cennetin kapısı olmalı dediği, cennetin kapısının her bölümünde incilden başka bir hikaye anlatılıyor. Kapıdaki boyut gerçekten çok güzel.

 Floransanın en meşur Pastanesi Gilli de Tiramisu yemeyi unutmayın;)


 Sokak ressamlarının tebeşirle çizdiği sanat eserlerinin her akşam yıkanması üzücü


 Hoşçakal güzel Floransa...
  • Share:

You Might Also Like

2 yorum