ROMA ve VATİCAN gezisi önerileri

By Seda Maç - 10/19/2015

ROMA da görülecek yerlerden başlıcaları zafer takı, collesium, ispanyol merdivenleri , trevi çeşmesi gibi başlıca yerlerdi. E gitmişken kolayca başka bir ükleye geçmek ve bir günde 2 ülke gezmek şanşı da kaçırılmazdı.
Bu yüzden Vatican a da geçtik.
Notlarıma gelince...


Büyüük umutlarla gidip tadilatlarla karşılaşabilmeniz mümkün. Bunu unutmadan gezin. Collesium daki bu delikler,  zamanında içindeki bronzların keşfedilip çalınmasıyla olmuş. Zaten buyüzden bu halde, dolayısıyla da tadilatta...
Ama yine de görülmeye değer. Zafer takı ise sadece Collesiumda dövüşüp başarılı olmuş ve hayatı bağışlanmış Gladyatörlerin geçip özgürlüklerine kavuştukları bir kapı.
Gladyatör kılığına girmiş adamlarla fotoğraf çektirebiliyorsunuz. 


Gelelim İspanyol merdivenlerine adım atacak yer ve fotoğraf çekebilecek bir basamak bulduğumuz için şanslıydık.
Aşk çeşmesi neyazıkki tadilattaydı. :((( yaklaşık 3 ay daha sürecekmiş. Gitmek isteyenlere ipucu olsun. Biz yine de para atıp dileğimizi dilemeyi unutmadık. 
Geleneği bozmadık. Bir daha gidelim diye 1 kere sonra , tekrar tekrar aşık olalım diye 2 kere attık :D bakalım ne olacak
Pantehon u da gördük. Aklıma hep genel sanat tarihi derslerim geldi. İyiki okadar iyi dinlemişim dedim. Hocam kulaklarınız çınlasın. Pantheon kubbesi hala mimarlar tarafından araştırma konusu olan, merkezinde kocaman bir delik olmasına rağmen tam merkezine asla yağmur düşmeyen bir tapınak . Şuan kilise, içi meşur italyan mermerleriyle bezeli...
Bazı fotoğraflar telefonumda ve gopro da kaldı. Daha sonra eklemeler yapmayı umuyorum.bu fotoğrafı instagramdan hatırlarsınız :) follow me on instagram please :D TIKTIK Ressamları ve modern dilencileri de fotoğrafladım. Bazılarının yetenekleri inanılmaz. Bazılarının kendne has tarzları olmasını çok sevdim. 

Mola verdiğinizde ginseng çayı içebilirsiniz. Roma da favoriymiş. Bana şeker atmasam bile çok şekerli geldiğinden çok sevmedim. 


Vatican a gidince zihnimde hep Dan Brown un kitapları canlandı :) Gitmişken papa yı da gördüm. Arkadanda olsa fotoğrafladım. 
En özetle Roma 'ya hala gitmediyseniz gidin :) 
Daha önceki italya postları BURADA ve BURADA 

stil blogu olarak takip edenler için kamuflaj ceketim Zara (armalarını ben yaptım), şort mango, tişört Topshop, ayakkabı adidas, çanta Furla, gözlük Rayban

  • Share:

You Might Also Like

2 yorum