BEBEKLERDE KEHRİBAR KOLYE

By Seda Maç - 1/12/2017

Anne olmadan önce kehribar sadece Jurrasic Park filminde ilgimi çekmişti :) Hani şu kehribarın içinden çıkan sinekten aldıkları kan ile klonlıyorlardı dinozorları. Aman ne diyorum ben .Konuya geleyim.
Özellikle diş çıkarma döneminde salyalar yüzünden önlük almaktan, yıkamaktan ,salya bezi taşımaktan, günde 5 kez kıyafet değiştirmekten  yılınca,çare ararken karşıma yeniden çıktı kehribar ve  bu kez ilgimi çekti. Araştırdım. Çok eskiden diş döneminde her bebekte olurmuş  kehribar.Bu bildiğimiz taşlaşmış reçineden bahsediyorum evet. Bu minik taşlar bebeklerde özellikle diş çıkarma döneminde salgıladığı asitlerden ötürü (şuan isimlerini hatırlamıyorum) doğal antibiyotik görevi görüp, ağrıları alıp salyayı azaltıyormuş.
Denemeden bilemezdim ama araştırınca gördüm ki çoğu anne de memnun kalmış. Türkiye'de biraz pahalıydı. Aslında açık renk kehribarın 1 milyon yıl, koyu renk kehribar taşının da en az 3 milyon yılda taşlaştığını düşününce ve işe yaradığını düşünürsem uygundu. Ama kızımın Amerika 'da şirketi olup sürekli gidip duran bir dedesi varken ve Amerika 'da en pahalısı 8-10 dolar arasıyken neden vereydim değil mi? :) Dedesinin bir sonraki gidişi beklendi sipariş verildi gelince denendi. En az 48 saat tene deyğmeden etkisi görülmüyormuş bu arada denedim ama geceleri korkup çıkardım.Ben  görmem çıkarır ,boğulur,ağzına sokar  vs işte ana pimpiriği :D zaten 4-5 saat çıkarınca etkisinden bir şey kaybolmuyormuş. 
Efendim geleyim sadede salyalarda eskisine nazaran gözle görülür bir azalma var fakat yavrum anne artık ağrımıyor şeklinde dile gelemeyeceği için ötesini bilemem. Arada bende takıyorum.Sürekli oturmaktan (emzirmekten ötürü) ağrıyan sırtımda bir nebze azalma oldu evet. Artık psikolojikkmidir onu da bilemem. Bir nevi alternatif tıp gibi düşünün.
Açıkcası deneyip denememek sonuucu gözlerinizle görmek size kalmış.
Ama biz memnun kaldık.

  • Share:

You Might Also Like

1 yorum