Ek gıda dönemi rutinimiz. Bebek Çorba Tarifleri

By Seda Maç - 2/21/2017

Merhaba
Bebeğim ek gıda sürecine geçti geçeli en çok aldığım sorular hep ek gıda rutinimizle alakalı. Öncelikle şunu söyleyebilirim ki Asel benim ilk bebeğim.Bu nedenle ben de acemi anneyim. Uzman değilim .Doktoruma sorarak, kitaplar okuyarak, internetten araştırarak, kardeşime, anneme sorarak kendim için en mantıklı geleni ve bebeğim için en yararlı olduğunu düşündüğüm şeyleriuyguluyorum diyelim. Ama madem sordunuz.
Sırasıyla yanıtlamaya çalışacağım sorularınızı. Umarım unuttuklarım olmaz. ekran resmi almıştım hepsine tek tek bakıyorum ve yanıtlıyorum hemen...
Asel için ek gıda serüveni 6.ayımızda meyve ve yoğurt ile başladı. Önce yoğurt verdim sonra meyve..
Yoğurdu yoğurt makinası ile kendim yaptım. Günlük şişe süt ve baby mix yoğurt ile yaptım ilk yoğurdunu daha sonra yaptığım yoğurttan biraz ayıra ayıra mayaladım. Aynı yoğurt makinasında labne peynirini de kendim yapıyorum.  Meyvesi için ise cam rende kullanıyorum. ilk ay tek tek verdim. 3gün elma, 3 gün armut, 3 gün muz (muz verdiğim üç gün kabız olmasın diye daha çok emzirdim.çorba süresine geçince de çorbasındaki tereyağ miktarını çoğalttım),3 gfün kivi gibi...

Tek tek verip alerjik reaksiyon göstermediğinden emin olduktan sonra ,ise meyveleri karıştırmaya başladım. Önce ikişer ikişer sonra üçer üçer karıştırıyorum. Her meyveden  azar azar. elma , armut, muz, kivi (portakaldan daha çok c vitamini içerdiği için daha çok tercih ediyorum), asitli olduğu için de daha az miktarda portakal veriyorum.cam rendeyle azar azar posalı bir şekilde rendeleyip karıştırıyorum. En çok muz , kivi,armut ve elma karışımını seviyor. Bazen içine azıcık havuç suyu da ekliyorum.

 Bu karahauç çorbası : Bir kaşık irmiği ve karahavuçları haşlayıp ezin. 1 çay kaşığı tereyağ 1 çay kaşığı labne ekleyin :) Akşama eşiniz gelince krema ve tuz ekleyerek ona da içirin bana süt için ona da bir çok şey için çok yararlı (kalp damar rahatsızlıkları , alerjik rahatsızlıklar,vs vs)  tadı aynı havuca benziyor zaten :) bunu ve balkabağı çorbasını bebekime yapınca. Krema ve tuz ekleyip akşam  eşime de ikram etmeyi çok seviyorum oda tadını seviyor.             Bu da tatlı patates çorbası (tatlı patates 1 çay kaşığı irmik, azıcık pirinç azıcık da bulgur  var içinde)

Gelelim çorbalarına...
ilk başladığımız ay tek tek sebzeleri haşlama süzgeci ile buharda  haşlayıp( içme  suyu üzerinde benmari usulü gibi haşlayıp) çatalla ezerek 3er gün olarak verdim. Sonra ikişer ikişer karıştırdım. Daha sonraları tahıl eklemeye başladım.
Önceleri 3gün kabak, 3 gün brokoli, 3 gün kara havuç (çok faydalı bende içtim bana da süt yaptı) 3 gün havuç,3 gün karnabahar, 3 gün bal kabağı, 3 gün tatlı patates vs gittim (karnabahar ve brokoliyi sevmediğinden 1 çay kaşığı labne ekledim severek yedi )
Daha sonra da 2şer ikişer içme suyunda haşlayarak yine çatalla ezerek verdim. Patates havuç, brokoli havuç gibi ...
Şimdilerde tahıl da ekliyorum biraz daha sulu ama yine posalı bırakıyorum ki ilerde sadace sıvı yemek isteyen bebeklerden olmasın. Püre ya da katı şeyleri de yutabilsin diye.
Neler ekliyorsun? diye soranlara  bazı günler pirinç,bazı günler bulgur, bazı günler en faydalı olduğunu düşündüğüm irmik gibi... (büyük marketlerin organik bölümlerinde ya da bazı web sitelerinde bulabilirsiniz)
Son olarak da  1 çay kaşığı tereyağ ve sevmediği bir sebze ise labne  ekliyorum ve çok sulu olmuşsa bir adet hipp organik bebek ekmeği ekliyorum ki daha da taneli olsun çorbası ve daha besleyici olsun.
Verdiğim çorbalar. tarhana (bebek tarhanası) ki ben hiç sevmem bebeğim de sevmezse diye en az bunu veriyorum. , karnıbahar
 brokoli, patates, karışık sebze, karahavuç, balkabağı gibi çorbalar

Kahvaltı da ise lapa vermiyorum.İlerde kahvaltıda hep lapa yemek istemesi riskinin önüne geçmek için doktorum öyle tavsiye etti ben de öyle düşündüm. Ne veriyorum Labne peyniri, yarım yumurta sarısı, bazen keçi boynuzu bazen de üzüm pekmezi.. bitince eline bazen bebek bisküvisi veriyorum sonra isterse beni emiyor. Lapayı daha çok gece yatmadan önce vermeye çalışıyorum ki tok uyuduğu için uzun uyusun.

 8AYLIK DAN İTİBAREN:::

Çorbalarımıza yağsız çift çekilmiş kıyma , soğan ve sarımsak da eklendi.
BLW ye cevap vermeye başladı Bu yüzden ızgara ya da haşlanmış sebze (kabak,brokoli,karnıbahar,renkli dolmalık biberler,patates,havuç) ve haşlanmış makarna da yiyor.
Meyve saatinde muzu ,elmeyı ya da kiviyi eline veriyorum kendisi yumruğunu sıka sıka yiyor. Ortalık biraz batıyor ama olsun :D
bu daa 8 aylık olduktan sonra verdiğim bir çorba , içinde kereviz, patates,bol havuç,kıyma soğan, sarımsakve kimyon var 

  • Share:

You Might Also Like

0 yorum